Zabytkowy budynek, postawiony w końcówce XIX stulecia, najprawdopodobniej w 1881 roku. Niezwykły jest budulec - do postawienia konstrukcji użyto desek z zatopionych okrętów, które morze wyrzucało na brzeg. W środku na zwiedzających czeka kolekcja sprzętu rybackiego, używanego na przestrzeni wielu wieków. Muzeum jest instytucją Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.
Świątynia maryjna, wybudowana w 1931 roku w ścisłym centrum miejscowości. Gołym okiem widać, że kościół stoi w miejscowości o silnych rybackich tradycjach: ambona wyrzeźbiona w formę łodzi na falach, artystyczna replika busoli przy wejściu, tradycyjne kaszubskie polichromie… Równie piękne są witraże, ilustrujące biblijną biografię Matki Bożej.
Pierwszy port rybacki wybudowany przez II Rzeczpospolitą. Prace trwały w latach 1926-31, a głównym projektantem był Józef Poznański. Jastarnia stała się także wyjątkowo istotnym ośrodkiem szkoleniowym marynarzy docelowo przeznaczonych do służby na morzu. Wielokrotnie modernizowany port jest dziś również ważną bazą dla turystów i amatorów żeglarstwa.
Miejscowości Półwyspu Helskiego cechują się tym, że przebywający w nich turyści mają do wyboru przynajmniej dwie plaże: nad otwartym Morzem Bałtyckim albo nad Zatoką Pucką. Wprawdzie dzieli je ledw...