Atrakcje w Szczawnie-Zdroju

(21)
0.1 km od centrum

Zespół 5 obiektów dla miłośników białego sportu. Wszystkie korty dysponują nawierzchnią z czerwonej mączki. 2 z nich dzięki zadaszeniu i ogrzewaniu działają przez okrągły rok. Na terenie klubu, poza szatniami i zapleczem sanitarnym, funkcjonują także salka fitnessowa oraz kawiarenka. W Szczawnie organizowane są zarówno lekcje gry, jak i profesjonalne turnieje.

0.3 km od centrum

Centrum aktywności w stylu “fit”, funkcjonujące w ramach szczawieńskiego Domu Zdrojowego. Jest dostępne dla wszystkich chętnych, nie tylko kuracjuszy odpoczywających w ośrodku. Fitness Zdrój to nowocześnie i kompleksowo wyposażona siłownia, bogaty wachlarz zajęć z profesjonalnymi trenerami, 3 typy saun do wyboru oraz zestaw zabiegów w kriokomorze.

0.3 km od centrum

Pierwowzór słynnego sopockiego Grand Hotelu. Elegancki pałac-hotel, w którego projektowaniu znaczący udział miała księżna Daisy von Pless, wystawiono w latach 1908-10. Do dziś przetrwały m.in. oryginalne żyrandole, kinkiety, kominki z marmuru czy efektowna płaskorzeźba nad wejściem. Aktualnie szykowny obiekt pełni funkcję centrum uzdrowiska w Szczawnie.

0.3 km od centrum

Doskonałe miejsce do wypoczynku - zarówno nastawionego na regenerację sił, jak też podszlifowania formy fizycznej. ParkZdrojowy, założony w 1812 r. przez twórców uzdrowiska, posiada i alejki z ławeczkami, i terenowe siłownie oraz ścieżki zdrowia. Warto popodziwiać niezwykle bogatą szatę roślinną. W parku ustawiono 2 pomniki patrona - Henryka Wieniawskiego.

0.5 km od centrum

Wolna od samochodów szeroka aleja, pełna spacerowiczów i punktów walczących o uwagę przechodniów. Deptak można podzielić na 3 sekcje. W górnej, zachodniej, dominują kramiki z pamiątkami. Środkowa to domena cukierni, kawiarenek i innego typu lokali. Z kolei drugi koniec ulicy Kościuszki jest najpiękniej przystrojony: w kwiaty i stylizowane na XIX w. latarnie.

0.5 km od centrum

Świątynia sztuki wysokiej. Regularnie organizuje występy śpiewaków, koncerty, przedstawienia i wydarzenia z programu prestiżowych festiwali. Nie zamyka przy tym sceny przed np. kabareciarzami. Siedzibą Teatru Zdrojowego jest elegancki, klasycystyczny budynek z 1896 r. Niezwykłym bogactwem i przepychem zachwyca ociekająca złotem główna sala dla 300 widzów.

0.5 km od centrum

Najważniejszy obiekt uzdrowiskowy w Parku Zdrojowym. Dzieje zabytkowej, stylowej konstrukcji sięga 1820 r. W pijalni biją 4 różne rodzaje dobroczynnych wód mineralnych, wszystkie dostępne także w formie butelkowanej. Z kolei w 70-metrowej hali spacerowej, zapewniającej osłonę przed opadami i słońcem, regularnie rozkładane są stragany z pamiątkami, lodami itd.

0.6 km od centrum

Główny ośrodek zabiegów balneologicznych, które ma do zaoferowania gościom uzdrowisko w Szczawnie-Zdroju. Przeprowadza się tu wszelkiego typu kuracje, zarówno z użyciem naturalnych produktów, jak i najnowocześniejszych urządzeń. Działa tu też mała pijalnia wód mineralnych. Zakład Przyrodoleczniczy wybudowano w latach ‘30 XX w., wyraźnie inspirując się antykiem.

0.6 km od centrum

Najstarsza konstrukcja w uzdrowisku. Białą wieżę z blankami wzniesiono w 1818 roku ku czci hrabiny Anny von Hochberg. Ze skały pod budowlą miały tryskać pierwsze lecznicze źródła w tym rejonie. Charakterystyczny, wciąż działający zegar zawieszono w 1835 r. Wprawdzie szczyt wieży jest najczęściej niedostępny, ale z tarasu też rozpościerają się wspaniałe widoki.

0.6 km od centrum

Uroczy teren pełen zadbanych alejek, różnorodnej roślinności, miejsc do zabawy dla dzieci oraz… kaczek w dwóch małych jeziorkach. Park Szwedzki założono jeszcze w połowie XIX w., na powierzchni ok. 14 ha. W 2008 r. przeprowadzono zakrojone na szeroką skalę prace pielęgnacyjne drzew i krzewów, dzięki którym rodzime i egzotyczne gatunki roślin znów pięknie kwitną.

0.6 km od centrum

Wybijający się w okolicy Szczawna-Zdroju szczyt, wznoszący się na 851 m n.p.m. Góra powstała z zastygłej lawy, choć nigdy nie była aktywnym wulkanem. Na wierzchołku Chełmca stoją interesujące konstrukcje: 20-metrowa kamienna wieża widokowa (z 1888 r.), stalowy krzyż milenijny (45m wysokości) oraz radiowo-telewizyjny ośrodek nadawczy z sięgającymi 70m masztami.

0.6 km od centrum

Szlak pieszy zielony zaczyna się w pobliżu dworca kolejowego Wałbrzych Główny, a po niespełna 50 kilometrach kończy się w Marciszowie. Zielona trasa prowadzi m.in. przez Rybnicę Leśną, Sokołowsko,...

0.6 km od centrum

Wyjątkowy prezent dla Daisy von Pless, dzięki któremu księżna cieszyła się egzotycznymi kwiatami i pięknymi roślinami również zimą. Zabytkowy obiekt, wzniesiony z początkiem XX stulecia, ani trochę nie zmienił profilu swojej działalności. Do dziś przetrwały niektóre palmy daktylowe zasadzone przez założycieli palmiarni, w sumie rośnie tu ponad 250 gatunków.

0.6 km od centrum

Szlak pieszy żółty prowadzi z Bolkowa przez Wierzchosławice, Gostków, Nowe Bogaczowice oraz szczyt Trójgarbu i Lubomin do centrum Szczawna-Zdroju. Szacowany czas przejścia 29 kilometrów szlaku to o...

0.7 km od centrum

Europejski długodystansowy szlak pieszy E3 w granicach Polski przebiega w dwóch odcinkach – karpackim (160 km) i sudeckim, biegnącym od Boboszowa (k. Międzylesia) do Jakuszyc. Ten fragment liczy mn...

0.9 km od centrum

Dawne pole golfowe, na którym wciąż króluje sport - tyle że inne dyscypliny. Większość Słonecznej Polany zajmuje ekstremalny tor kolarski, ale działają też rozbudowana siłownia terenowa, nowoczesny plac zabaw, a także małe ścianki wspinaczkowe. Liczący ponad 100 lat starydomek dla golfistów, goszczący niegdyś elity władzy i biznesu, przerobiono na kawiarenkę.

0.9 km od centrum

Doskonale zaprojektowany, całkiem nowoczesny obiekt do systematycznie zyskującej na popularności ekstremalnej odmiany kolarstwa górskiego. Regularnie modernizowany tor w Szczawnie gościł już imprezy najwyższej rangi. Spróbować pokonać trasę najeżoną bandami, skoczniami, “muldami” i innymi przeszkodami może każdy, ale wyłącznie na własną odpowiedzialność.

1.4 km od centrum

Wprawdzie nieco “dziki” i daleki od miana przemyślnie zaprojektowanego, za to niepozbawiony swoistego uroku i klimatu. Najważniejszym elementem parku bez wątpienia jest pomnik upamiętniający żołnierzy Legii Włoskiej (przemianowanej później na Nadwiślańską). Otóż w tym miejscu, w 1807 r., polscy ułani z koalicji napoleońskiej pokonali przeważające wojska pruskie.

2.3 km od centrum

“Świat najlepiej wygląda z grzbietu konia” - przekonuje pamiątkowa tablica umieszczona na wybudowanym w szwajcarskim stylu ośrodku. Miłośnicy jeździectwa wizytujący Dworzysko tylko utwierdzą się w tym przekonaniu. Stadnina oferuje wszelkie rodzaje jazdy konnej, od lekcji na lonży po długie wyprawy i przejażdżki bryczką. Posiada też rozbudowaną infrastrukturę.