Schronisko Dom Śląski

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Schronisko Dom Śląski znajduje się u podnóży Góry Śnieżki i stanowi popularny punkt odpoczynku, przed wdrapaniem się na jej szczyt. Dojść do schroniska najwygodniej jest poprzez wjazd kolejką linową na Kopę i stamtąd, spacerkiem 20 minut w stronę Śnieżki. W razie gorszych warunków pogodowych, gdy wyciąg jest zamknięty, do schroniska można dotrzeć także w około 1,5 godziny, czarnym szlakiem turystycznym, zaczynającym się przy dolnej stacji wyciągu.

Na Przełęczy pod Śnieżką, już w XVII w. stała buda służąca za schronienie turystom wędrującym na Śnieżkę. W 1946 r. schronisko to jako jedno z pierwszych w Karkonoszach, uruchomione zostało przez Dolnośląską Spółdzielnię Turystyczną, zapewniając 100 miejsc noclegowych turystom.

W pobliżu zachował się fragment tundry norweskiej z charakterystycznym wrzosem, któremu wiatr nie pozwala urosnąć wyżej jak 2-3 cm. Torfowiska na Równi po Śnieżką, nieopodal schroniska, należą do najwspanialszych w Europie. Funkcjonuje tu turystyczne przejście graniczne.

Schronisko Górskie Dom Śląski dysponuje łącznie 72 miejscami noclegowymi, można tu również posilić się przed dalszą wędrówką. Kuchnia serwuje bowiem na przykład pierogi ruskie, zestaw ze schabowym, naleśniki czy zupę gulaszową.

Mini przewodnik

Bardzo popularny, ostatni przystanek, na którym odpocząć mogą turyści przymierzający się do ostatecznego wdrapania się na szczyt Śnieżki. Dom Śląski jest w stanie przenocować 72 osoby. W placówce działa też mała restauracyjka, specjalizująca się w tradycyjnych daniach domowych. Pierwsze schronisko w tym rejonie wybudowano w XVII wieku, współczesne w 1946 roku.

Galeria

Opinie

Andrzej Kurowski
Andrzej Kurowski
22.10.2018 21:50

Andrzej Kurowski
Andrzej Kurowski
22.10.2018 21:45

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (1)
Anonim
18.07.2019 13:35

W Domu Śląskim kiedyś nocowałam podczas wyprawy na Śnieżkę, fajna opcja.

Dodaj komentarz
Lokalizacja