Dwór Artusa

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Jeden z najpiękniejszych, a co za tym idzie najcenniejszych zabytków w całym Gdańsku. Dwór Artusa leży na trasie słynnego Traktu Królewskiego, w bliskim sąsiedztwie nie mniej słynnej fontanny Neptuna. To niezwykle reprezentacyjne miejsce - dlatego poza funkcjami muzealnymi, systematycznie pełni role gościnno-towarzyskie w trakcie rozmaitych uroczystości rangi tak miejskiej, jak i państwowej.

Dwór Artusa stanowi jeden z całorocznych oddziałów Muzeum Gdańska. Na potrzeby zwiedzających przystosowano partery dwóch sąsiednich, połączonych kamienic (tzw. Stary Dom Ławy) oraz dwór właściwy (Nowy Dom Ławy). Ekspozycja koncentruje się na jak najwierniejszym przedstawieniu architektury oraz wnętrz elitarnego klubu towarzyskiego i centrum życia kupieckiego, założonego w latach 1348-1350. Spora część eksponatów to oryginalne wyposażenie oraz dzieła sztuki, które po mniej lub bardziej gwałtownej zawierusze dziejowej na powrót znalazły się w Dworze Artusa. Pozostałe elementy to wierne rekonstrukcje - czy to w formie plastycznej, czy to w formie drukowanej.

Za powstaniem Dworu Artusa w Gdańsku stoi średniowieczne Bractwo św. Jerzego - zgromadzenie rycerskie, które za swój wzór brało na poły legendarnego króla Artura. Podobne stowarzyszenia były popularne w całej Europie. Do rodowitej szlachty wkrótce dołączyli najzamożniejsi i najbardziej wpływowi mieszczanie, a Dwór Artusa stał się oficjalnym domem kupieckim Gdańska, gdzie miejscy radni publicznie ogłaszali swoje decyzje. Oczywiście w działalności dworu istotny był aspekt towarzyski: świąteczne uczty, występy artystyczne i inne rozrywki.

W 1530 roku tutejsza Wielka Hala zyskała kolejną ważną funkcję, jaką było przeprowadzanie publicznych spraw sądowych. Natomiast XVII-wieczne wojny i epidemie spowodowały upadek znaczenia Dworu Artusa jako miejsca dla elit - wielokrotnie zamykanego i otwieranego na nowo. Wreszcie w 1742 r. rada miejska oddała budynek na potrzeby giełdy kupieckiej, a sesje dla handlarzy regularnie przeplatały się z organizowanymi w Dworze Artusa wizytami władców, wielmożów i wydarzeniami kulturalnymi.

Warto zwrócić szczególną uwagę na Panienkę z okienka - rzeźbę przedstawiającą młodą gdańszczankę z XVII wieku, która pojawia się w szczytowym oknie kamienicy. Codziennie o godzinie 13:03, a w sezonie letnim (zwykle 1 VI - 15 IX) również o 15:03 oraz 17:03. Ruchoma figura nawiązuje zarówno do zegara astronomicznego gdańskiej Bazyliki Mariackiej, jak też popularnej powieści autorstwa Jadwigi Łuszczewskiej-Deotymy. Pierwsze wydanie z 1893 r. nosiło jeszcze tytuł “Panienka”, 5 lat później książkę przemianowano już na “Panienka z okienka”. Po kilkudziesięciu latach powstały teatralne i filmowe adaptacje tego romansu.

UWAGA - ze względu na prace modernizacyjne i remontowe, od maja 2017 gdański Dwór Artusa został zamknięty do odwołania. Ponowne otwarcie przewidywane na przełom czerwca i lipca 2018.

Cennik

Ceny wstępu do Dworu Artusa w Gdańsku:

  • bilety normalne 10 zł
  • bilety ulgowe 5 zł
  • bilety rodzinne (maks. 2+6) 20 zł
  • bilety grupowe (od 10 osób) - normalne 9 zł/os., ulgowe 4 zł/os.
  • normalny karnet “8 Muzeów Gdańska” 50 zł
  • ulgowy karnet “8 Muzeów Gdańska” 30 zł

W poniedziałki dzień wolnego wstępu

Mini przewodnik

Jedna z najpiękniejszych, zabytkowych kamienic Gdańska. Dwór Artusa powstał w połowie XIV wieku, jako miejsce spotkań bractwa rycerskiego. I cały czas pełnił rozmaite funkcje reprezentacyjne, od przyjęć dla elit po sąd i giełdę kupiecką. Dziś w Dworze Artusa mieści się filia historycznego muzeum, prezentujące wiernie odtworzone, bogate w dzieła sztuki wnętrza.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja