TOP 5 zamków i pałaców w Polsce

Rzecz jasna wszelkich tego typu rankingów nie sposób ułożyć w sposób całkowicie obiektywny i lepiej nie przywiązywać do nich wielkiej wagi. Z drugiej strony: ponoć nie ma lepszego systemu niż demokracja, a poniższe wyniki są najczystszym wyrazem woli ludu. A już na poważnie - prowadzony przez Polską Organizację Turystyczną portal polska.travel opublikował pełne wyniki wieloetapowej, internetowej sondy, która miała wyłonić piątkę najatrakcyjniejszych pałaców i zamków w Polsce.

Wyniki tej zabawy, która trwała od ósmego maja do piętnastego września, okazują się być mocno zaskakujące. Można śmiało zaryzykować stwierdzenie, że laureaci plebiscyty raczej nie cieszyli się do tej pory przesadnie wielką popularnością i ogólnokrajową rozpoznawalnością. Otóż najwięcej głosów zebrał Zamek Niemodlin z województwa opolskiego. Wpierw mała kasztelania, w pierwszej połowie XIV wieku przekształcona przez księcia Bolka I Niemodlińskiego w twierdzę obronną. Wojny husyckie i późniejsze pożary niemal doszczętnie zniszczyły zamek, pod koniec XVI stulecia odbudowany przez Kaspara von Puecklera. Nową, renesansową rezydencję później kilkukrotnie przerabiano. Po wielu perypetiach właścicielskich, w 2015 roku zamek w Niemodlinie udostępniono turystom do zwiedzania.

Na podium internetowego rankingu ułożonego przez użytkowników portalu Polskiej Organizacji znalazły się również Pałac Potockich z Radzynia Podlaskiego (woj. lubelskie) oraz Zamek we Fromborku (woj. warmińsko-mazurskie). Stawkę TOP 5 ogólnopolskiego plebiscytu uzupełniły jeszcze Zamek w Pszczynie (woj. śląskie) i Zamek w Łańcucie (woj. podkarpackie). Pierwsze, co od razu rzuca się w oczy po spojrzeniu na wyniki, to kompletny brak tych najbardziej wydawałoby się znanych marek w polskiej turystyce: Zamku Królewskiego w Warszawie, krakowskiego Wawelu czy Zamku Krzyżaków w Malborku.

Jeszcze kilka słów wyjaśnienia na temat zasad głosowania. W pierwszym etapie plebiscytu, w każdym województwie wybierano jednego reprezentanta do części ogólnopolskiej. Grono nominowanych zamków i pałaców, które mogły ubiegać się o zwycięstwo w części regionalnej, zostało wskazane odgórnie przez redakcję narodowego portalu turystycznego oraz lokalne organizacje z branży turystycznej. Podstawowe kryterium, którym kierowały się plebiscytowe kapituły, to szeroko pojmowane piękno. Czy to zachowanej w dobrym stanie architektury, czy to renowacji mniej lub bardziej zgodnych z historycznymi założeniami, czy też wartości muzealnych zbiorów albo… komfortu pobytu w zamkowym hotelu.

Następnie 16 laureatów z każdego województwa zmierzyła się w etapie ogólnopolskim. Do finałowej rozgrywki ostatecznie przeszły:

 • Bursztynowy Pałac - Strzekęcino, zachodniopomorskie
 • Pałac Książęcy Lobkowitzów - Żagań, lubuskie
 • Pałac Marianny Orańskiej - Kamieniec Ząbkowicki, dolnośląskie
 • Pałac Potockich - Radzyń Podlaski, podlaskie
 • Pałac Rogaliński - Rogalin, wielkopolskie
 • Ruiny zamku krzyżackiego - Świecie, kujawsko-pomorskie
 • Pałac na Wyspie w Łazienkach Królewskich - Warszawa, mazowieckie
 • Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich - Uniejów, łódzkie
 • Zamek Gniewski - Gniew, pomorskie
 • Zamek Królewski - Chęciny, świętokrzyskie
 • Zamek Królewski - Niepołomice, małopolskie
 • Zamek Łańcucki - Łańcut, podkarpackie
 • Zamek Niemodliński - Niemodlin, opolskie
 • Zamek Pszczyński - Pszczyna, śląskie
 • Zamek Tykociński - Tykocin, podlaskie
 • Zespół Wzgórza Zamkowego - Frombork, warmińsko-mazurskie.
Dodano: 2017-09-28 09:19:00

Komentarze (4)
Anonim
28.09.2017 11:56

Jak zawsze w takich przypadkach - liczy się to, kto odpowiednio wcześnie "przejmie internety" i nabije sobie licznik głosami znajomych, znajomych znajomych i znajomych znajomych znajomych. O wiele bardziej wymiernym sposobem mierzenia popularności takich zabytków i jest porównanie liczby sprzedanych biletów w odniesieniu do liczby turystów, którzy w ogóle daną miejscowość odwiedzili. Inna sprawa, że wtedy do zestawienia nie załapią się zamki-hotele...

Anonim
11.07.2019 15:50

Mój synek jest fascynatem Zamków więc taka lista bardzo nam się przyda, zazwyczaj w wakacje jeździmy oglądać różne cuda, kupujemy o nich książki i czytamy legendy na temat zamków.

Anonim
12.01.2024 23:38

Dwa z podlaskiego a z lubelskiego nie ma.

Anonim
12.01.2024 23:38

Dwa z podlaskiego a z lubelskiego nie ma.

Dodaj komentarz