Rusza Centrum Edukacji Lotniczej na krakowskim lotnisku

Do tej pory postronni turyści mogli zajrzeć za kulisy funkcjonowania portu lotniczego właściwie tylko i wyłącznie przy okazji programów w rodzaju “Mega-lotnisko w Dubaju”, emitowanych przez rozmaite telewizje dokumentalne. Od niedawna osoby zainteresowane taką logistyczną tematyką - i lotnictwem jako takim - zamiast przesiadywać w domu mogą udać się do Centrum Edukacji Lotniczej, jakie powstało na terenie Lotniska im. Jana Pawła II w Krakowie.

Zarządcy Kraków Airport z dumą podkreślali, że spośród polskich lotnisk jako jedyni posiadają taką placówkę. Zgodnie ze słowami prezesa Radosława Włoszka, cały ten projekt jest odpowiedzią na potrzeby mieszkańców oraz jednostek edukacyjno-dydaktycznych z całej Małopolski. Tak naprawdę różne ciekawostki w Centrum Edukacji Lotniczej w Krakowie to tylko miły dodatek do tego, co jest podstawowym celem stworzenia tego miejsca. A mianowicie: przybliżenie specyfiki lotniska, obowiązujących na nim (oraz już na pokładach samolotów) zasad i procedur w taki sposób, aby pierwszy lot nie wywoływał niepotrzebnego zdenerwowania. Dotyczy to w szczególności dzieci w wieku wczesnoszkolnym, a także osób starszych.

Na pomysł utworzenia Centrum Edukacji Lotniczej wpadła kierownik działu obsługi terminali na krakowskim lotnisku, Jolanta Rokosz. Jak sama mówiła, CEL pozwoli poznać wszystkie najważniejsze aspekty podróżowania samolotem, a także poznać specyfikę pracy dużego, regionalnego portu lotniczego, jakim jest Kraków Airport. W tym momencie centrum edukacji lotniczej zajmuje 400 m² w budynku administracyjno-technicznym, a jego głównym elementem jest “lotnisko w pigułce” - ogólnodostępna sala z wiernie odtworzonymi elementami infrastruktury terminalowej.

Poza tym do dyspozycji turystów jest kilka sal tematycznych, dwa pomieszczenia do e-learningu oraz szereg nowoczesnych urządzeń multimedialnych - w tym robota-przewodnika, o humanoidalnych kształtach i wdzięcznym imieniu Sanbot. Aktualnie w ofercie krakowskiego Centrum Edukacji Lotniczej przeważają klasyczne wycieczki połączone ze zwiedzaniem części lotniska, rozmaite lekcje właściwego postępowania w porcie lotniczym oraz różne animacje dla dzieci (a wśród nich nawet tematyczne teatrzyki). Z czasem placówka ma się też stać miejscem wykorzystywanym do profesjonalnych szkoleń, fachowych kursów i ośrodkiem konferencyjnym do wymiany doświadczeń w branży lotniczej. Ma się pojawić również więcej propozycji stricte turystycznych.

Dodano: 2017-10-17 08:37:00

Komentarze (2)
Anonim
17.10.2017 11:00

Pojechać sobie na wycieczkę na lotnisko tylko po to, żeby się nie stresować na odprawie w bliższej bądź dalszej przyszłości. I jeszcze planują wciągnąć w to regionalne szkoły. Podejrzewam, że cały pomysł spali na panewce dopóki, dopóty nie dorzucą jakiejś ekspozycji koncentrującej się na samolotach, symulatora do szkolenia pilotów (żeby każdy mógł sobie polatać) i tego typu atrakcji. Bo póki co całe to Centrum Edukacji w Krakowie na Balicach prezentuje się równie ekscytująco, co liczenie owiec schodzących z tatrzańskich hal.

Anonim
10.06.2019 08:59

Moim zdaniem ciekawa sprawa. Kto był w Centrum Edukacji Lotniczej w Krakowie ten wie :)

Dodaj komentarz