Kopiec Kościuszki

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Na wschód od Lasu Wolskiego piętrzy się najpopularniejszy z krakowskich kopców, - wysoki na 34 metry Kopiec Kościuszki. Można do niego dojść nader przyjemną, skąpaną w zieleni al. Waszyngtona, którą poprowadzone są szlaki turystyczne: czarny i zielony.

Wzniesiono go w latach 1820-23, dodając ziemię z pól bitewnych Powstania Kościuszkowskiego i amerykańskiej wojny niepodległościowej. W połowie XIX w. został otoczony fortyfikacjami, w których ponad 100 lat później urządzono hotel i centrum konferencyjne. Rzecz jasna Komitet Kopca Kościuszki, nieprzerwanie opiekujący się tym niezwykłym miejscem, nie zapomniał o historii i dziedzictwie polskiego bohatera narodowego. We wnętrzach Fortu nr 2 urządzono Muzeum Kościuszkowskie, z ekspozycjami stałymi i czasowymi. Do tej pierwszej kategorii należą wystawy "Kościuszko - Rozdział I" (element planowanej ekspozycji multimedialnej, łączącej historyczne eksponaty z nowoczesnymi środkami przekazu),"Twierdza a Miasto Kraków 1846-1918" (o mało znanych epizodach z dziejów miasta pod austriackim zaborem) oraz "Polaków drogi do wolności" (z woskowymi figurami najważniejszych postaci polskiej historii).

Swą turystyczną sławę Kopiec Kościuszki zawdzięcza w niemałym stopniu fantastycznej panoramie Krakowa, jaka rozpościera się z jego szczytu.

Mini przewodnik

Fantastyczny punkt widokowy, a przede wszystkim - symboliczna mogiła bohatera narodowego, usypana w latach 1820-23. W trakcie budowy zbierano ziemię ze szlaku wojennego, który w Ameryce i Europie przebył Tadeusz Kościuszko. W 1850 r. Austriacy wznieśli wokół ponad 30-metrowego kopca fort - dziś wykorzystywany w najróżniejszych celach m.in. jako muzeum.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja